Marki samochodów sportowych - musisz je znać!

Marki samochodów sportowych - musisz je znać!

Motoryzacja to prędkość, a ta pochodzi wprost z silników najlepszych aut. Tworzą je już od wielu lat marki, które są znane na całym świecie. Warto je bliżej poznać, po to, żeby wiedzieć, jakie są ich korzenie oraz co wniosły do świata motoryzacji. Ruszaj z nami w podróż po świecie aut sportowych.

Marki samochodów sportowych – warto je poznać

Chyba nic tak nie napędza rynku motoryzacyjnego, jak rywalizacja samochodów sportowych. Od lat producenci starają się walczyć o miano najszybszego, to napędza całą branżę. Istnieje wiele marek samochodów sportowych, światowe koncerny starają się regularnie wypuszczać nowe modele, które zrobią duże wrażenie. Czas je poznać!

Aston Martin

Poznawanie firm, które produkują sportowe modele aut rozpoczynamy od Wielkiej Brytanii i firmy Aston Martin. Powstała w 1913 roku, a już 2 lata później wyprodukowała pierwszy model samochodu. Po pierwszej wojnie światowej marka zaczęła produkować auta, które z powodzeniem walczyły w pierwszych wyścigach samochodowych. Jednym z pierwszych użytkowych modeli sportowych był 15/98. Rozwój marki został zatrzymany przez wybuch kolejnej wojny.

Gdy kurz bitewny już opadł, firma wróciła do konstruowania aut sportowych. Kamieniem milowym w dziejach marki były konstrukcje DB, szczególnie model DB5, który pojawił się w serii filmów o Jamesie Bondzie. Biorąc pod uwagę auta sportowe, nie sposób pominąć modelu Vantage, czyli sportowego samochodu od Astona Martina. Możesz nim pokierować, jazda po torze czeka na Ciebie.

Porsche

Czas teraz przejść do Niemiec i bliżej się przyjrzeć marce, którą założył Ferdinand Porsche. Początkowo, z nakazu Adolfa Hitlera zajmowała się ona produkcją pojazdów wojskowych i pancernych. Po zakończeniu II Wojny Światowej firma skupiła się na produkcji aut użytkowych, pierwszy był model 356.

Duży przełom w tej marce nastąpił w 1963 roku. Wtedy to nastąpiła premiera pierwszego modelu 911. Auto z sześciocylindrowym silnikiem stało się z marszu ogólnoświatowym hitem. Aktualnie w fabrykach Porsche produkowana jest 8. generacja tego modelu.

Lamborghini

Historii światowej motoryzacji nie byłoby, gdyby nie Włochy. To w tym kraju powstała marka Lamborghini. Początkowo zajmowała się produkcją silników, jednak decyzja o tym, żeby tworzyć również auta, była zbawieniem dla całego świata motoryzacji. Warto bliżej sprawdzić, jakie były losy firmy oraz dowiedzieć się, skąd się wzięło logo Lamborghini.

Pierwszym modelem, który został wyprodukowany był 350 GTV. Od tego zaczęła się historia marki samochodów z bykiem na masce. Auta takie jak Miura, Diablo czy Aventador to prawdziwe legendy światowej motoryzacji.

Ferrari

Będąc przy legendach to nie sposób pominąć Ferrari. To firma, która swoje korzenie ma w wyścigach samochodowych. Trudno zliczyć, ile tytułów mistrzowskich ma w swojej kolekcji ta stajnia z Włoch. Sukcesy tej marki widać też w samochodach użytkowych. Przez lata Ferrari współpracowało z największymi na świecie projektantami aut. To oni są odpowiedzialni za takie modele jak Daytona, Testarosa, Enzo, F430 czy California. Warto też poznać historię i znaczenie logo Ferrari.

Bugatti

Czas teraz przyjrzeć się marce, która tworzy auta spektakularne. Jest nią Bugatti, czyli firma, która powstała w Niemczech a teraz ma swoją siedzibę we Francji. Przez lata tworzy ona niezwykle luksusowe i szybkie auta sportowe. Dowodem na to jest model Chiron Super Sport 300+. To pierwsze auto, które przekroczyło barierę 300 mil/h. Jego maksymalna prędkość wynosi prawie 304 mil/h, czyli około 490 km/h.

McLaren

Podróż po markach samochodów sportowych zaczęliśmy w Wielkiej Brytanii i tamże skończymy. To właśnie na Wyspach powstała marka McLaren Cars. Na kanwie doświadczeń w Formule 1 ta marka zaczęła produkować superszybkie auta sportowe, pierwszym modelem był supersamochód F1. Produkcja tego modelu skończyła się w 1998 roku i przez 10 lat marka nie produkowała żadnego auta. Z przytupem wróciła do motoryzacji w 2009 roku i wypuściła model MP4-12C. Od tego czasu McLaren regularnie produkuje świetne auta sportowe.

Zobacz inne aktualności

8 marek brytyjskich samochodów sportowych

Samochody sportowe są wizytówką brytyjskiej motoryzacji. Ich konstrukcje zachwycają od dekad inżynierów na całym świecie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się ośmiu producentom, którym udało się stworzyć ponadczasowe modele.

1. Jaguar

Marka w powstała w 1935 roku w Coventry. Chociaż pierwotnie Jaguar produkował motocykle, to już po kilku latach zajął się produkcją samochodów osobowych. W latach sześćdziesiątych Jaguar zachwycił entuzjastów prędkości modelem E-Type. Auto charakteryzowało się długą maską i charakterystycznymi reflektorami. Podwozie nie tylko imponowało wyglądem, ale też poprzez swój opływowy kształt poprawiało aerodynamikę samochodu. Dziś E-Type to poszukiwany i rzadki klasyk.

Jaguar zachwycił ponownie, kiedy w latach dziewięćdziesiątych zaprezentował model XJ220. Niestety, pomimo zachwycających osiągów i bryły, okazał się komercyjną katastrofą firmy. Producent postanowił zamienić dwunastocylindrowy silnik, który przestawił w prototypie, na sześciocylindrowy w produkcji masowej, co spotkało się ze wściekłością klientów.

2. Aston Martin

Nazwa firmy pochodzi od wyścigu Aston Clinton Hill Climb i nazwiska jednego z założycieli, Lionel Martin. Srebrny Aston Martin DB5 to słynny filmowy samochód Jamesa Bonda. Ta ikona brytyjskiej motoryzacji jest brytyjska wyłącznie technicznie. Jego olśniewająca nadwozie zostało zaprojektowane przez mediolańską firmę Carrozzeria Touring Superleggera. Samochody Astona Martina to połączenie eleganckiego nadwozia z potężnymi silnikami.

3. Lotus

Pierwsze samochody tej marki zostały zbudowane w garażu jej założyciela na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Lotus specjalizuje się w lekkich samochodach sportowych, a jednym z najsłynniejszych modeli marki jest Esprit, który doczekał się kilku generacji.

4. Triumph

Triumph Spitfire to kabriolet, który pokochali Brytyjczycy w latach sześćdziesiątych. Został stworzony dla osób, które szukały małego sportowego auta dającego radość z jazdy w słoneczne dni. Stał się komercyjnym sukcesem, ponieważ bił rekordy sprzedaży przez ponad 18 lat produkcji.

5. TVR

TVR to niszowa brytyjska marka, której auta uchodziły za bardzo trudne w prowadzeniu. Uwagę opinii publicznej przykuł model Chimaera, który potrafił rozpędzić się do 100 km/h w nieco ponad 5 sekund. Został sprzedany w nakładzie ponad 5 tysięcy sztuk, ale cieszył się popularnością pasjonatów prędkości zaledwie przez kilka lat.

6. McLaren

McLaren jest najbardziej znany z produkcji bolidów formuły pierwszej. Od zawsze priorytetem marki była prędkość. Model F1 był przez lata najszybszym dostępnym na rynku samochodem osobowym. Dwunastocylindrowy silnik BMW pozwalał mu na rozpędzenie się do 371 km/h.

7. Austin-Healey

Austin-Healey 3000 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych angielskich samochodów sportowych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. To dwumiejscowy roadster o klasycznej linii nadwozia. Był produkowany do 1967 roku i stał się jednym z najbardziej poszukiwanych klasyków przez kolekcjonerów na całym świecie. Ceny oryginalnych egzemplarzy w dobrym stanie wahają się od 30 nawet do 40 tysięcy funtów.

8. Morgan

Morgan wytwarza niewielkie ilości samochodów retro. Obok ekskluzywnej serii Aero czy szalonego 3 Wheelera, można zaleźć model 4/4, który jest pierwszym czterokołowym Morganem. Jego produkcja zaczęła się w 1936 roku i trwa do dziś.

Samochody sportowe: czym charakteryzują się i ile kosztują maszyny o wybitnych osiągach?

Samochody sportowe: czym się charakteryzują?

Samochody sportowe to takie, które charakteryzują się wybitnymi osiągami, przy czym należy podkreślić, że samo słowo “osiągi” nie odnosi się w tym przypadku wyłącznie do prędkości maksymalnej, czasu przyspieszenia od 0 do 100 km/h i elastyczności na poszczególnych biegach. Mówiąc o osiągach samochodu sportowego, należy mieć na myśli także przeciążenia, jakie dany model może wygenerować w zakręcie, a na to wpływają przede wszystkim właściwości trakcyjne pojazdu. Składa się na to przyczepność mechaniczna, warunkowana zestrojeniem i geometrią zawieszenia i zastosowanymi oponami, oraz, w przypadku najbardziej zaawansowanych maszyn, aerodynamiczna, wynikająca z siły, z jaką auto dociskane jest do nawierzchni.

W przeciwieństwie do aut usportowionych, nie bazują na modelach “cywilnych” – od początku do końca tworzy się je z myślą o szybkiej jeździe, co w praktyce przekłada się na ich bezkompromisowy charakter. Sportowe auta najczęściej zapewniają kiepski komfort jazdy, marną funkcjonalność, a ze względu na niewielki prześwit – także ograniczoną przydatność na co dzień. Wszystko to przekłada się jednak na wybitne właściwości jezdne.

Sportowe samochody występują w wielu odmianach, ale mówiąc o ich charakterystyce, należy wskazać przede wszystkim na dwie szkoły budowania takich maszyn. Pierwsza przewiduje projektowanie super-lekkich maszyn, w których stosunek mocy do wagi jest najkorzystniejszy. Silniki takich aut nie muszą generować zawrotnej mocy, by zapewnić kierowcy wgniatające w fotel przyspieszenie. To najbardziej bezkompromisowe maszyny, w których wyposażenie zwykle jest ograniczane do wymaganego prawem minimum. Bliżej im do samochodów torowych niż do szosowych, ale każdym z nich można poruszać się po drogach publicznych. Przykłady? Lotus Exige, Radical SR3 RS, Porsche 911 GT3 RS czy Ariel Atom – to tylko niektóre z super-lekkich i super-szybkich maszyn.

W innym założeniu, samochód sportowy ma być wyposażony niemal tak samo dobrze, jak luksusowa limuzyna. Takie maszyny zwykle oferują też akceptowalny komfort resorowania, ale wszystko to przekłada się na dość wysoką masę. Osiągi wynikają zatem z wysokiej mocy silnika. Do typowo sportowych aut, które nie należą do najlżejszych, zalicza się m.in. Nissan GT-R i Porsche 911 Turbo.

CZYTAJ TAKŻE: Od pierwszych automobilów do Formuły 1. 120 lat historii wyścigów samochodowych

Jakie są marki samochodów sportowych?

Samochody sportowe kojarzą się przede wszystkim ze słoneczną Italią i nic dziwnego – to stamtąd pochodzą najbardziej znane marki. Ferrari, Lamborghini, Alfa Romeo, Pagani, Maserati, De Tomaso – to tylko niektóre z nich.

Długą tradycją w produkcji modeli sportowych cieszą się też marki angielskie. Do najbardziej znanych należą: Lotus, Aston Martin (która poza czystej krwi sportowcami, produkuje także luksusowe GT), Bentley (ten producent słynie przede wszystkim z usportowionych limuzyn i z aut gran turismo, ale od czasu do czasu wprowadza do swojej oferty auto typowo sportowe, czego najlepszym przykładem jest wspaniały Continental GT3-R), McLaren, Jaguar, Radical czy Ariel.

Samochody sportowe są też niezwykle popularne za wielką wodą. Modele o wybitnych osiągach ma w swojej ofercie praktycznie każdy liczący się producent z USA – Ford, Chevrolet, Dodge. W Stanach Zjednoczonych nie brakuje też niszowych producentów, czego przykładem jest choćby Saleen.

Moda na auta sportowe zaczyna powracać w Japonii. Po 2000 roku, większość producentów zrezygnowała z produkcji takich modeli, ale teraz, zaczyna się to zmieniać. Sportowe samochody powoli wracają do portfolio Toyoty i Lexusa, takie modele oferuje też Nissan, Honda i Mazda.

CZYTAJ TAKŻE: Oto najszybszy samochód świata! Poznaj rekordzistę i jego rywali

Samochody sportowe: najbardziej luksusowe modele

Samochody sportowe i luksus – te dwa słowa pozornie “gryzą się ze sobą”, jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że luksus to nie tylko bogate wyposażenie, przestronność, wygada i niebiański komfort. To także elitarny charakter, na który składa się astronomiczna cena i ograniczona dostępność.

Mówiąc o najbardziej luksusowych samochodach sportowych, należy wskazać modele takie jak:

Ferrari SF90 Stradale,

Aston Martin Valkyrie,

Pagani Huayra,

Bugatti Chiron,

Bugatti Centodieci,

McLaren P1,

Bugatti La Voiture Noire.

Każdy z nich został wyprodukowany w niewielkiej serii i kosztuje tyle, co piękna posiadłość lub kilka posiadłości. Spośród wymienionych modeli, najwyższą cenę osiągną La Voiture Noire – jedyny wyprodukowany egzemplarz super-szybkiej maszyny, nawiązującej do kultowego Bugatti Atlantic, został wyceniony na 19 mln dolarów!

Czy można kupić tani samochód sportowy?

Samochody sportowe należą do najdroższych, jednak nie trzeba figurować na liście najbogatszych osobistości świata, by wejść w posiadanie maszyny o wybitnych osiągach. Ford Mustang z 5-litrowym silnikiem V8 kosztuje tyle, co nieźle wyposażona limuzyna segmentu D. Za oceanem, bazowa wersja kultowej Corvetty kosztuje ok. 60 tys. dolarów (plus lokalny podatek). W kontekście możliwości i wyglądu tej maszyny, nie jest to wygórowana kwota. Wróćmy jednak do modeli, które możemy nabyć na naszym rynku. Jedną z najtańszych opcji, pozwalających wkroczyć do świata prawdziwych sportowych maszyn, jest Mazda MX-5. 2-osobowy roadster, słynący z fantastycznego prowadzenia, w wariancie podstawowym kosztuje ok. 140 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje na czterech kołach. Jak wybrać samochód kempingowy i jakie warunki musi spełniać?

Leave a Comment